Спектроскопія невпорядкованих та домішкових конденсованих систем

1. Назва наукової школи: «Спектроскопія невпорядкованих та домішкових конденсованих систем».

2. Дійсний науковий керівник школи: с.н.с. С.Г. Неділько.

3. Дата і місце заснування: заснована наприкінці 50-х років ХХ століття на базі кафедри оптики фізичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

4. Засновник наукової школи: чл.-кор. НАН України М.У. Білий.

5. Науковий потенціал (не менше 5 докторів наук, не менше 10 кандидатів наук (штатні працівники університету або сумісники на 01.09.2013 р.).

п/п

Прізвище, ім’я,

по-батькові

Дата

народження

Науковий ступінь

Вчене звання

Посада

1.

Неділько

Сергій

Герасимович

10.09.1950

д.ф.-м.н.

с.н.с.

зав. НДЛ

2.

Охріменко

Борис

Андрійович

24.07.1937

д.ф.-м.н.

професор

професор

3.

Зеленський

Сергій

Євгенович

05.08.1957

д.ф.-м.н.

професор

професор

4.

Вакуленко

Олег

Васильович

10.03.1937

д.ф.-м.н.

професор

професор

5.

Первак

Юрій

Олександрович

07.12.1951

д.ф.-м.н.

професор

професор

6.

Лихоліт

Микола

Іванович

15.05.1953

д.ф.-м.н.

доцент

професор

7.

Юхимчук

Володимир

Олександрович

25.12.1958

д.ф.-м.н.

доцент

доцент

8.

Яблочков

Сергій

Михайлович

19.10.1948

к.ф.-м.н.

доцент

доцент

9.

Якунов

Андрій

Васильович

28.12.1958

к.ф.-м.н.

доцент

доцент

10.

Ящук

Василь

Павлович

12.05.1951

к.ф.-м.н.

доцент

доцент

11.

Копишинський

Олександр Васильович

11.101962

к.ф.-м.н.

доцент

доцент

12.

Яблочкова

Катерина

Сергіївна

25.05.1981

к.ф.-м.н.

-

асистент

13.

Захарченко

Ігор

Віталійович

09.04.1947

к.ф.-м.н.

с.н.с.

старший

науковий співробітник

14.

Гайдідей

Галина

Іванівна

13.04.1949

к.ф.-м.н.

с.н.с.

старший

науковий співробітник

15.

Чукова

Оксана

Влодимирівна

19.03.1970

к.ф.-м.н.

с.н.с.

старший

науковий співробітник

16.

Хижний

Юрій

Анатолійович

24.11.1971

к.ф.-м.н.

-

старший

науковий співробітник

17.

Вірко

Сергій

Валерійович

12.11.1966

к.ф.-м.н.

-

науковий співробітник

6. Сучасний стан наукової школи. Популярність наукової школи –основними напрями наукової діяльності школи є наступні:

1. Оптична спектроскопія та природа фізичних процесів, що відповідаються за люмінесцентне випромінювання власних та домішкових центрів свічення в складних гетеродесмічних конденсованих матеріалах.

2. Фізичні процеси та оптичний запис інформації в активованих невпорядкованих конденсованих середовищах.

3. Розрахунки електронних зонних структур і електронних густин в кластерах та спектроскопія елементарних електронних збуджень в оксидних кристалічних сполуках.

4. Особливості трансформацій електронних елементарних збуджень та їх зв’язок з морфологією зразків в наноструктурованих матеріалах та тонких плівках.

5. Вивчення колективних взаємодій в твердих тілах та рідких розчинах невпорядкованих неорганічних та біологічних систем.

6. Лазерна техніка: розробка лазерних систем з надпотужними та ультракороткими лазерними імпульсами для аналітичних потреб та абляції наноструктурованих поверхонь і плівок.

Всі ці напрями підпадають під дію Закону України "Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки".

Наукові напрями школи є актуальними та широко відомими науковій спільноті України, що забезпечує поповнення школи аспірантами та студентами (спеціалізації «Оптика твердого тіла» та «Оптотехніка»).

Наукова школа здійснює науково-організаційну роботу з проведення Міжнародного семінару «Люмінесценція оксидних діелектриків».

За останні сім років представниками школи опубліковано: 7 монографій, 4 підручники, 12 навчальних посібників та більше200 статей.

7. Місце в світовій науці. Принципово новий для світової науки напрям, що виник під керівництвом Білого М.У. на початку 50-х років, – люмінесценція розчинів електролітів.

Цілеспрямована розробка цієї тематики стимулювала розвиток і формування на цій основі кількох нових, актуальних напрямів наукових досліджень: вивчення колективних взаємодій у твердих та рідких розчинах невпорядкованих неорганічних та біологічних систем (очолив – проф. кафедри оптики Білий М.У.); вивчення фізичних процесів у розчинах електролітів, активованих іонами важких металів, та оптичний запис інформації в активованих склоподібних матеріалах (очолив – проф. кафедри оптики Охріменко Б.А.); з'ясування природи власних та домішкових центрів люмінесценції в оксидних, іонно-ковалентних кристалах (очолив – д-р фіз.-мат. наук завідувач НДЛ "Спектроскопія конденсованого стану речовини" фізичного факультету Неділько С.Г.).

Найважливіші здобутки школи від заснування і дотепер:

– відкрито і досліджено закономірності свічення розчинів солей свинцю, олова, сурми, вісмуту, телуру, галію, германію, селену, миш'яку, індію, міді, срібла і золота; встановлено умови виникнення люмінесценції та механізми свічення твердих і рідких розчинів електролітів, активованих вказаними металами;

– розроблено оригінальний метод спектрофотометричного вивчення складу комплексів призвів до несподіваних на той час результатів: порушення у процесі утворення комплексів принципу ступінчастого комплексоутворення, висновку про суттєву перебудову комплексу за час життя центрального іона у збудженому стані (це відкрите явище розглядається як уза-гальнення ефекту Яна – Теллера);

– розроблено методику переводу розчинів електролітів у склоподібний стан;

– вивчено особливості тонкої вібронної структури спектрів поліатомних аніонів-активаторів, що дозволило встановити взаємозв'язок матриці та домішки, характер впливу фононів матриці на електронні переходи в центрах поглинання і випромінювання світла в таких оптичних середовищах;

– досягнуто успіху в розв'язані проблеми колапсу електронів домішкових іонів у розчинах електролітів, що вказує на можливість зміни оптичних властивостей певних середовищ за рахунок незначної зміни їхнього хімічного складу або зовнішнього впливу на них;

– розроблено теоретичну модель безвипромінювальної релаксації енергії багаторівневого (електронного та електронно-коливального) збудженого стану центрів;

– побудовано моделі системи центрів люмінесценції у кристалах вольфрамату свинцю та вольфрамату кадмію, - ці кристали є практично важливими матеріалами для детектування іонізуючого випромінювання; опрацьовано технологію вирощування легованих кристалів вольфрамату кадмію, що дозволило одержувати зразки таких кристалів достатніх розмірів та задовільної якості;

– встановлено фізичні механізми утворення комплексних центрів випромінювання в оксидних кристалах дозволяють прогнозувати необхідні технологічні умови одержання кристалів із високою концентрацією "ефективних" центрів люмінесценції і з’ясовано спектроскопічні, енергетичні та сцинтиляційні параметри таких кристалів, а отримані результати використано для синтезу нових, перспективних для вказаних цілей матеріалів згаданого вище класу;

– розроблено новий метод розв'язання оберненої спектральної задачі коливальної спектроскопії, який не використовує попередніх припущень про характер силового поля молекули. Метод є придатним як для вільних молекул, так і для молекул у конденсованому стані. Науковцями школи за час її діяльності опубліковано понад 700 наукових статей. Науковцями школи, які працюють на кафедрі оптики, одержано понад 50 авторських свідоцтв та патентів, 17 із них впроваджено у виробництво.

Вихованці школи викладають у вищих навчальних закладах і працюють у наукових установах України та за її межами, продовжуючи при цьому наукову роботу за напрямом діяльності школи "Спектроскопія невпорядкованих та домішкових конденсованих систем". Серед них: Глінка Ю.Д., Бойко В.В., Смоляр Н.П., Подшивайлов М.М., Кривенко П.Й., Шелудько В.І., Гоменюк О.В., Заєць С.М., Іванченко Л.М., Діаб Муфід (Сирія), Радослава Пєткова (Болгарія).

Наукові розробки регулярно представляються на провідних тематичних наукових міжнародних конференціях (E-MRS, SCINT, IWASOM, LUMDETR, EURODIM та ін.)

8. Міжнародні зв’язки. З університетами і науковими закладами різних країн світу:

США (Emerging Material Technologies, Inc, Illinois), Франції (Ecole Supérieure de Physique et de Chimie Industrielle, Paris, France); ФРН (Deutsches Elektronen-Synchrotron, DESY, Hamburg), Росії (Науково-дослідний інститут ядерної фізики імені Д.В. Скобельцина Московського державного університету імені М.В. Ломоносова), Польши (Institute of Experimental Physics, Faculty of Mathematics, Physics and Informatics of Gdańsk University), Республіки Білорусь (Інститут фізики ім. Б.І.Степанова НАН), Сирія (Університет м. Хомс).

Затверджено Вченою радою фізичного факультету «16» вересня 2013 року

Декан фізичного факультету М.В. Макарець


Повернутися до списку

Анонс подій

11.10.2024
Лекція проф. Ч. Уайтхеда, фінансиста і засновника eō Business Incubators
14 жовтня о 10:20 в ауд. 202 (Головний корпус) відбудеться лекція Чарльза Уайтхеда, професора Корнелльського університету, засновника eō Business Incubators, американського інвестиційного банкіра, який займав керівні посади в Citibank та Salomon Brothers та ін.

Тема лекції: "Можливості комерціалізації...
детальніше...
04.10.2024
Міжнародний стартап захід Young Innovation Hackathon 3

Міністерством освіти і науки України запрошує взяти участь у міжнародному стартап заході Young Innovation Hackathon 3, який відбудеться 14-28 жовтня 2024 року відповідно до листа МОН України від 25.09.2024 №25/66-24
    
Міністерство освіти і науки України з метою підтримки... детальніше...
04.10.2024
Заплановані вебінари від Clarivate на жовтень 2024
Міністерством освіти і науки України на жовтень 2024 року заплановані вебінари від Clarivate відповідно до листа МОН України від 02.10.2024 №7/284-24

Clarivate Essentials

3 жовтня
Тема: Публікація наукової статті 
Тези: На вебінарі поговоримо про мету публікації.... детальніше...
19.09.2024
Конкурс спільних українсько-австрійських науково-дослідних проєктів
МОН оголосило старт конкурсу спільних українсько-австрійських науково-дослідних проєктів для реалізації у 2025-2026 роках
детальніше...
16.09.2024
20-та Міжнародна конференція з електроніки та прикладної фізики APHYS'2024


Шановні студенти та аспіранти!

Запрошуємо Вас взяти участь у 20 міжнародній конференції з прикладної фізики та електроніки "APHYS’2024", що присвячена пам’яті професора Моргуліса Наума Давидовича, засновника та керівника Київської наукової школи фізичної електроніки.
Конференція буде проходити...
детальніше...
12.09.2024
Онлайн-лекція проф. Чарльза Уайтхеда
13 вересня 2024 року о 15:00 у межах реалізації ініціатив щодо комерціалізації розробок з українських університетів відбудеться вступна онлайн-лекція Чарльза Уайтхеда, професора Корнелльського університету, засновника eō Business Incubators, американського інвестиційного банкіра, який займав керівні... детальніше...
Всі події