Науковці КНУ імені Тараса Шевченка: Негативні новини не викликають внутрішьої агресії у телеглядачів

Науковці КНУ імені Тараса Шевченка: Негативні новини не викликають внутрішьої агресії у телеглядачів 30.04.2013 Негативні новини не викликають внутрішньої агресії у телеглядачів, однак спричиняють значну тривожність і помітне погіршення настрою, які за певних умов можуть переходити у хворобливі стани психіки. Це засвідчують результати дослідження, проведеного Інститутом Журналістики та Інститутом біології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Як відзначається у повідомленні Інституту журналістики, дослідження в рамках підготовки до написання кандидатської дисертації проводив аспірант інституту Юрій Гаврилець (науковий керівник професор Володимир Різун) спільно з Інститутом біології КНУ імені Тараса Шевченка.

Під час дослідження студентам демонструвалися три різні за емоційним навантаженням відеодобірки. Основним матеріалом дослідження була добірка з п’яти негативних повідомлень телевізійних новин. Для вивчення медіавпливів було використано різні методики, зокрема, вимірювання частоти серцебиття, фіксація мімічної активності та емоційно-психологічних реакцій.

Темою дослідження стали короткотривалі медіаефекти, які не контролюються свідомістю людини, – відзначають автори дослідження. – Висновок однозначний: короткотривалі медіаефекти в аудиторії завжди присутні при перегляді телематеріалів, інша річ, наскільки довго вони «зберігаються» у часі, за яких умов накопичення тих самих коротких психофізіологічних реакцій призводить до рефлексії у свідомість і змінює поведінку людини. Ці та інші питання залишаються ще не дослідженими».

Подібні дослідження з використанням методу шкірно-гальванічного рефлексу раніше проводилися Володимиром Різуном, результати дослідження викладено у його кандидатській дисертації «Визначення теми тексту: проблема редакторського аналізу».

«Короткотривалі реакції на медіа – це ті цеглини, які лежать в основі масштабної картини медіавпливів на масову аудиторію. Вони мають накопичувальний характер, їхнє глибоке «проростання» у поведінку та свідомість, психоемоційну сферу людини залежить від багатьох чинників, але сам факт існування короткотривалих медіаефектів дає підставу вести пошуки впливу мас-медіа на людей та в інших аспектах», – вважає Юрій Гаврилець.

Подібні дослідження університет планує проводити і надалі. За словами директора Інституту журналістики Володимира Різуна, вони значно збагатять розуміння медіавпливів. Так, створюється наукова група, яка проводитиме вивчення явища медіавпливу на стикові теорії та історії соціальних комунікацій, психофізіології й соціології.

Результати, які отримав Юрій Гаврилець, було оприлюднено на 17-й Міжнародній конференції з неврології та психіатрії «Стрес і поведінка» у Росії, 18-й Міжнародній конференції із неврології та психіатрії «Стрес і поведінка» у Новому Орлеані, США, а також на 6-й Міжнародній науковій конференції «Психофізіологічні та вісцеральні функції в нормі та патології» у Києві. http://osvita.mediasapiens.ua/material/17811

http://www.univ.kiev.ua/news/4460

Повернутися до списку

Анонс подій

27.11.2023
Програма для молодих дослідників від APS 2024
З 2015 року Американське фізичне товариство (American Physical Society, APS) та Міжнародний форум з фізики (Forum on International Physics, FIP) заснували Програму для видатних студентів (DS), щоб надати перспективним молодим дослідникам за межами США фінансову підтримку для ... детальніше...
23.11.2023
Конкурс наукових проєктних концепцій «Відродження та інноваційний розвиток України»
Український реконструкційний фонд та Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України оголосили про початок конкурсу наукових та студентських проєктних концепцій «Відродження та інноваційний розвиток України».
детальніше...
01.11.2023
Науковий марафон «Об'єднані наукою»
До Всесвітнього дня науки в ім'я миру та розвитку 14-24 листопада 2023 року відбудеться науковий марафон «Об'єднані наукою». детальніше...
01.11.2023
SI Baltic Sea Neighbourhood Programme Cooperation projects
15 листопада 2023 року Swedish Institute відкриває новий конкурс проєктів SI Baltic Sea Neighbourhood Programme - Cooperation projects. детальніше...
26.10.2023
Вебінар для учасників конкурсу «Спільні українсько-швейцарські проєкти з виконання наукових досліджень: Конкурс проєктів 2023»
31 жовтня 2023 року об 11:00 (за київським часом) відбудеться вебінар для учасників конкурсу «Спільні українсько-швейцарські проєкти з виконання наукових досліджень: Конкурс проєктів 2023». детальніше...
09.10.2023
Вебінар в рамках програми MSCA4Ukraine: Принципи та практики відкритої науки
25 жовтня 2023 року MSCA4Ukraine запрошує відвідати вебінар, головною темою якого стануть принципи та практики відкритої науки ЄС. Також під час вебінару буде розглянуто, як відкрита наука може сприяти зміцненню української вищої освіти та дослідницького сектору детальніше...
Всі події