|
Школа алгебри1. Назва наукової школи: «Школа алгебри». 2. Дійсний науковий керівник школи: професор Ю.А. Дрозд. 3. Дата і місце заснування: Засновано на початку XXст. в Київському університеті на базі кафедри алгебри механіко-математичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка та відділу алгебри Інституту математики НАН України. 4. Засновник наукової школи: академік АН СРСР Д.О. Граве. 5. Науковий потенціал (не менше 5 докторів наук, не менше 10 кандидатів наук (штатні працівники університету або сумісники на 01.09.2013 р.).
6. Сучасний стан наукової школи. Популярність наукової школи. Представники Київської алгебраїчної школи посідають чільне місце в розробці сучасної теорії зображень, де провідне місце займає вивчення "некласичних" класів зображень, а також"некласичних" обєктів: квантових груп, алгебр Харіш-Чандри, боксів тощо. Такі зображення відіграють дедалі більшу роль у різноманітних застосуваннях. Хоча останнім часом у дослідженні таких зображень намітилося значне просування, разом з тим, залишаються відкритими деякі класичні питання, а також постає цілий ряд нових проблем, таких як питання про існування незвідних модулів Гельфанда-Цетліна з заданим характером, побудова категорій типу О для узагальнених модулів Верма. Науковці Київської алгебраїчної школи, які працюють в цих напрямках, належать до числа провідних спеціалістів, а отримані ними результати належать до першого ряду у відповідних галузях. Дослідження базуються на суттєвому доробку авторського колективу, що виник на протязі останнього часу при розробці близької проблематики: при розвитку теорій узагальнених модулів Верма та узагальнених алгебр Вейля, теорії модулів Гельфанда-Цетліна та абстрактних модулів Харіш-Чандра, техніки зведення боксів, при доведенні теореми про збіг зображувального типу алгебри чи бокса з зображувальним типом накриття, при модульній характеризації локальних кілець уні- та бімодальних особливостей, при розробці гомологічної алгебри категорій зображень боксів та дослідженні прямих границь симетричних та лінійних груп. Характерною рисою сучасних застосувань математики є інтенсивне використання передових досягнень сучасної алгебри та геометрії, особливо в задачах передачі, обробки та захисту інформації, криптографії, організації технічних процесів. Автори проекту мають значний доробок в математичних дослідженнях, які безпосередньо стосуються вказаних застосувань. Зусиллями алгебраїчної школи регулярно проводяться міжнародні алгебраїчні конференції в Україні та Алгебраїчний семінар. Важливим є наявність співробітництва науковців кафедри з спеціалістами як в Україні, так і в Європі (Німеччина, Нідерланди) і США.
7. Місце у світовій науці Одночасно з цим напрямом тривають дослідження, пов'язані з теорією порядків та близьких питань загальної теорії кілець і модулів. Широке визнання одержали дослідження Київської алгебраїчної школи в світі, ці результати доповідаються на найпрестижніших Міжнародних наукових конференціях. В останні роки, завдяки встановленню широких міжнародних зв'язків, тематика школи надалі розширюється. До неї ввійшли дослідження з алгебричної геометрії (теорія особливостей і векторних розшарувань) та алгебричної топології. Зокрема, у співробітництві з німецькими математиками, розроблено теорію модулів Коена - Маколея над одновимірними особливостями (як комутативними, так і некомутативними); описано векторні розшарування над проективними кривими (у т. ч. особливими); одержано класифікацію стабільних гомотопічних типів поліедрів у кількох нових випадках; описано квадратичні модулі та деякі класи кубічних модулів. Результати доповідалися на міжнародних наукових конференціях із теорії особливостей, а також на Міжнародних конференціях з теорії зображень. Важливим напрямом діяльності школи є комп'ютерна алгебра та її застосування до теорії зображень, де київські фахівці плідно співпрацюють із науковцями Німеччини, США, Польщі, Канади, Мексики. Деякі вихованці київської алгебраїчної школи нині живуть і плідно працюють в інших країнах, підтримуючи співробітництво з київськими колегами (В.Сущанський та В.Устименко в Польщі, В.Бавула у Великобританії, В.Мазорчук у Швеції, В.Футорний в Бразилії).
Затверджено вченою радою факультету (інституту) «16» вересня 2013 р.
Декан механіко-математичного факультету Городній М.Ф. |
Анонс подій
Всі події
|